Pompa ciepła a kocioł na ekogroszek

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to trudne zadanie. Jeśli zestawimy roczne koszty eksploatacyjne, z łatwością zaobserwujemy, że zarówno pompa ciepła, jak i ekogroszek znacznie wpływają na wzrost oszczędności. Porównajmy zatem ich właściwości i zalety.

Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe. Jej atutem jest cicha praca, umożliwiająca aranżację dodatkowego pomieszczenia gospodarczego w kotłowni. Nie wydziela szkodliwych substancji do otoczenia zewnętrznego. Jest bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Do jej montażu nie wymaga się instalacji przewodów spalinowych czy butli z gazem. Cechą wyróżniającą jest energooszczędność, bowiem koszty wyprodukowania 1 kWh ciepła w pompie powietrznej wynosi 0,20 zł.

Mniej komfortowym rozwiązaniem jest montaż kotła na ekogroszek. Wymaga on częstego czyszczenia, uzupełniania miału, kontrolowania temperatury i ilości opału, a także dostosowania pracy urządzenia do bieżących warunków atmosferycznych. Kotły na ekogroszek posiadają skomplikowaną konstrukcję. Wbudowany system elektroniczny często ulega awarii, narażając domowników na ponoszenie dodatkowych kosztów. Dużym atutem jest niższy koszt wyprodukowania 1 kWh ciepła, bowiem wynosi zaledwie 0,17 zł.

Reasumując bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup pompy ciepła. Koszt jej utrzymania jest znacznie niższy niż kotła na ekogroszek.

pompa ciepla

Lider sprzedaży pomp ciepła BK Business
Logo Archido Logo BK Business Logo Black Cat Studio